Anasayfa Hakkımızda Kadromuz Kredi Koşulları Mevzuat Foto Galeri İletişim

 KOOPERATİF HABERLER

Ahilik Haftası Büyük Bir Coşku İle Kutlandı

 

   Ahilik Haftası Kapanış töreni Kırşehir’de yapıldı. Törene başta esnaf ve sanatkârlar olmak üzere Kırşehir halkının yoğun ilgisi vardı. 23-28 Eylül tarihleri arasında coşkulu bir şekilde kutlanan etkinliklerin kapanış törenleri de görkemli oldu. Ahi Evran Külliyesi’nde gerçekleşen törene; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, TBMM İdari Amiri Salim Uslu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Süleyman Soylu ve Salih Kapusuz, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, Kırşehir Belediye Balkanı Yaşar Bahçeci katıldı. Tören Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk’ün açılış konuşması ile başladı. Öztürk, Ahilik haftası kutlamalarına katkısı olanlara teşekkür ederek Kırşehir’le ilgili isteklerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a konuşması sırasında iletti.

Abdulkadir Akgül: “Kutlamaların merkezi, Ahiliğin Başkenti Kırşehir”

Bahattin Öztürk’ten sonra konuşan TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül, kutlamalara gelen herkese teşekkür ederek, “Başta Sayın Başbakanım ve Gümrük ve Ticaret Bakanım olmak üzere 26. Ahilik Haftası Kutlamaları Kapanış Töreni’ne gelen herkesi selamlıyorum. Ahilik haftası kutlamaları dolayısı ile tüm yurtta yapılan kutlamaların en görkemlisi, ahiliğin merkezi konumunda olan Kırşehir’de yapılmaktadır” dedi.

“Herkesin demokrasi hakkı var ama esnafın da evine ekmek götürme hakkı var.”

Genel Başkan A. Kadir Akgül, konuşmasında Haziran ayı içerisinde İstanbul Taksim’de meydana gelen olaylara da değinerek şunları söyledi: “Burada bizim teşkilatımıza ve sivil toplum kuruluşlarına bir sitemde bulunacağım. Geçmiş yıllarda hiç de üzerlerine vazife olmadığı halde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları boy boy gazete ilanları ve demeçler vererek o zamanki hükümetin düşmesinde rol aldılar. Ne hikmetse bugün tam da üzerlerine vazife iken Taksim’de olan olaylarda aynı duyarlılığı göstermediler. Birkaç basın demeci dışında sesleri çıkmadı. Her ne kadar Sayın Bendevi Palandöken ve Rıfat Hisarcıklıoğlu tepkilerini belirtseler de diğerleri bu tepkinin yanında olmadılar. Burada en büyük mağduriyeti biz yaşadık. Esnafımızın sadece camları kırılmadı, müşteri kaybına uğradılar, günlerce iş yapamadılar. Benim şahit olduklarım, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere üyelerimizin çoğu iflasla karşı karşıya geldi. Kredi borcunu ödeyemeyen yüzlerce esnaf var ve bunların çoğunu TESKOMB olarak biz karşılıyoruz. Herkesin demokrasi hakkı var ama esnafın da evine ekmek götürme hakkı var. TESKOMB Başkanı olarak meydanlarda esnafımın yanındayım. Bundaki amaç da siyasetçi olmam değil esnaf ve sanatkârımın yanında olmamdandır. Bu süreçte Ana Muhalefet Partisi Genel Başkan Yardımcıları beni linç etmeye kalktılar. Çeşitli gruplara hizmet binamızı bastırdılar. İsmimi kullanarak beni hedef gösterdiler. Gönül isterdi ki bu sivil insiyatif de yanımızda olsun. Özellikle şunun altını çizmek istiyorum. Tepkilere aldırmadan hiç olmasını istemem ama olaylar bugün de yaşansa aynı duyarlılığı gösteririm. Yanımda da herkesi görmek isterim. Özellikle Başbakanımıza teşekkürü borç biliyorum. Çünkü her fırsatta mağdur olan esnafın yanında oldu.”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Ahilik, Türkiye'nin birlik ve beraberliğinin kaynağıdır.”

 Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken de esnaf ve sanatkârların Türkiye'nin birlik ve beraberliğinin kaynağı olduğunu kaydederek, “Törene iştirak eden başta Başbakan Erdoğan olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Ahiliğe verdiği özel destekten dolayı da Başbakan Erdoğan’a minnetlerimi sunuyorum” dedi.

 TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu: “Biz geleneğimizle gurur duyuyoruz.”

Törende konuşan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise 26. Ahilik Haftası için Kırşehir’de olduklarını belirterek, “Ne mutlu size ki güzel ahlakın, ticaretle buluştuğu Ahiliğe beşiklik ediyorsunuz. Ne mutlu size ki Ahi Evran’ın, Yunus Emre’nin, Hacı Bektaş-ı Veli’nin, Ahmed Gülşehri’nin, Caca Bey’in, Aşık Paşa’nın torunlarısınız. Ne mutlu size ki Şemsi Yastıman, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali ve tabiki büyük üstat Neşet Ertaş gibi değerlere sahipsiniz” dedi. “Biz geleneğimizle gurur duyuyoruz” ifadelerini kullanan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Rabbim bizlere de bu mirasın korunması ve geliştirilmesi için katkı sunmayı nasip etti. TOBB olarak, Ahi Evran Külliyesi’ne en büyük katkıyı veren kurumlardan biri olmaktan gurur duyuyoruz.”

Başbakan Erdoğan: “Ahilik teşkilatı ve geleneği ile gurur duyuyorum.”

26. Ahilik Haftası Kapanış Törenine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu büyük geleneğin yaşatılmasında emeği geçenlere ve kutlamaları düzenleyen kurumlara teşekkür etti. Ayrıca Başbakan Erdoğan, bu törenle yetişkin bir sanatkar ünvanına kavuşanları da kutladı ve “Ahi Esnafı Belgesi” verilecek ustalarla, hafta kapsamında gerçekleştirilen resim, kompozisyon, şiir ve öykü dallarında dereceye girenleri de tebrik etti. Erdoğan, "Ahilik özel ödülü alan TOBB Başkanımızı, yılın ahisi seçilen Mahir Solak kardeşimizi de ayrıca tebrik ediyor, şahsıma tevdi edilen Ahilik Onur Ödülü'nden dolayı tüm ahi kardeşlerime şükranlarımı ifade ediyorum" diye konuştu. Bu toprakların bir evladı olarak, bu ülkenin, bu milletin bir ferdi olarak, ahilik teşkilatıyla ve geleneğiyle her zaman gurur duyduğunu ifade eden Erdoğan, dünyada böyle bir teşkilata, bu kadar köklü ve yaygın etkisi olan bir teşkilata rastlamanın zor olduğunu söyledi. Ahilik Teşkilatının temellerinin 13'ncü yüzyılda merhum Ahi Evran tarafından atıldığını anımsatan Erdoğan, şunları söyledi: "Ahi Evran, Ahilik Teşkilatını o kadar benimsemiş, o kadar benimsemiş ki işte o ruh kökü, sağlam olan teşkilat bugüne kadar aynı değerini koruyor ve sadece Kırşehir'de kalmıyor, tüm dünyaya yayılıyordu. Ahiler, Selçuklu Devleti'nin mayası oldular. Ahiler, Osmanlı Cihan Devleti'nin adeta nüvesi oldular, çekirdeği oldular. Ahiler, Cumhuriyet döneminde de toplumsal yapımızın sarsılmaz muhafızı oldular. Asırlar öncesinden bugüne uzanan ahilik geleneği, bugün de yarın da inşallah Türkiye'nin manevi muhafızı, toplumsal muhafızı ve bu yapının sağlam bir kalesi olmaya devam edecektir. Burada şunu büyük bir gururla ifade etmek istiyorum: Ben işverenlerimizle yaptığımız birçok toplantıda ahilik geleneklerimizi hep hatırlatılırım. Esnafımızla yaptığımız nice toplantıda, esnafımıza müjdeler açıkladığımız toplantılarda ahilik teşkilatının önemini, hep anlattım, anlatıyorum, anlatacağım."

Kaynak:teskomb.org.tr

 

 
   
Kurumsal Bilgiler

Genel Kurul Videoları

Kredi Faiz Oranları

Esnaf olma şartları

Ustalık Belgesi

Mesleki oda kuruluşu

Federasyon Adresleri

Önemli Linkler

İşyeri açarken istenilen belgeler